Pisanie prac z pielęgniarstwa – czy praca z pielęgniarstwa musi być badawcza?
Czy praca z pielęgniarstwa musi być pracą badawczą? Nie musi, jednak promotorzy często zachęcają studentów do tego, aby podjęli się napisania takiej pracy. Ma to bowiem wiele zalet. Praca badawcza jest często o wiele ciekawsza, wnosi coś nowego do świata nauki i jednocześnie może być atutem dla studenta, ponieważ w takiej pracy trudniej o plagiat, można również zapoznać się z placówką, w której przeprowadza się badania (na przykład podczas praktyk) i może ona stanowić późniejsze, potencjalne miejsce pracy studenta. Oczywiście dla studenta badania zawsze stanowią duże wyzwanie. Problemem może być to, skąd pozyskać dane do części badawczej. Wielu studentów obawia się tego i nie chce zdecydować się na pracę badawczą. Należy jednak pamiętać, że praca teoretyczna z pielęgniarstwa zwiększa ryzyko wystąpienia plagiatu.
Dane do części badawczej
Część badawcza jest dla wielu studentów bardzo trudnym elementem, który wpływa na to, że pisanie prac z pielęgniarstwa może wydawać się bardzo trudne. Studenci zastanawiają się, skąd zdobyć dane do części badawczej. Ułatwione zadanie mają studenci, którzy pracują już w zawodzie pielęgniarki lub pielęgniarza albo mają możliwość odbycia praktyk w szpitalu i chcą zwiększyć swoje kwalifikacje poprzez uzyskanie dyplomu ukończenia studiów magisterskich lub licencjackich. Osoby pracujące już w zawodzie i mające dostęp do licznego grona pacjentów, ich wyników badań, są także praktykami, co uławia opis procesów pielęgnacyjnych pacjenta. O wiele trudniejsze zadanie mają studenci, którzy nie pracują w zawodzie. Skąd zatem czerpać dane do części badawczej? Oto kilka pomysłów:
- Można stworzyć ankietę na specjalnych stronach internetowych, gdzie wybrana populacja będzie mogła udzielać odpowiedzi na pytania ankietowe;
- Podjęcie decyzji o analizie dokumentów szpitala – konieczna jest wówczas zgoda dyrekcji szpitala na dostęp do dokumentacji lub przeprowadzenie badań;
- Przeprowadzenie badań wśród studentów pielęgniarstwa;
- Przeprowadzenie ankiety lub wywiadu na terenie szpitala lub innej placówki medycznej, za zgodą dyrekcji tej placówki;
Dane do części badawczej można zgromadzić w różny sposób. Pisanie prac z pielęgniarstwa opiera się jednak często na studium indywidualnego przypadku, gdzie wymagane są dane medyczne pacjenta. Studenci pielęgniarstwa często obawiają się, że pisanie prac z pielęgniarstwa, szczególnie jeśli konieczne są dane do części badawczej, może się nie powieść, ponieważ nie będą oni mieli możliwości przeprowadzenia badań. Zawsze jest jednak wyjście z tej sytuacji, bowiem można przeprowadzić ankietę wśród studentek i studentów pielęgniarstwa, do których jest stały dostęp podczas zajęć lub można zdecydować się na ankietę internetową. Tutaj jednak zawsze istnieje ryzyko, że liczba wypełnionych ankiet będzie niewystarczająca. Student nie ma także wpływu na to, czy dane do części badawczej zostaną zgromadzone za pomocą Internetu.
Metodologia badań w pracach z pielęgniarstwa
Decydując się na część badawczą w pracach z pielęgniarstwa, konieczne są nie tylko dane do części badawczej, ale również metodologia badań własnych. Bardzo ważne jest ustalenie celu i przedmiotu badań a także problematyki badawczej i hipotez badawczych. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej metody i techniki badawczej. Studenci pielęgniarstwa mają do wyboru kilka metod badawczych. Szczególnie popularną jest metoda sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety lub wywiadu. W zależności od opisywanego przypadku, student może zdecydować się na dane do części badawczej zgromadzone dzięki wywiadom lub dzięki ankiecie. Należy pamiętać, że obie te techniki mają wiele zalet, ale też wad.
Ankietę można przeprowadzić szybciej, na dużej grupie osób, jednak nie ma możliwości dopytania o szczegóły, ponieważ badacz najczęściej nie jest obecny podczas wypełniania ankiety. Wywiad z kolei jest bardziej pracochłonny i czasochłonny, ponieważ wymaga bezpośrednich interakcji z respondentem. Pisanie prac z pielęgniarstwa nie narzuca określonego sposobu wykonywania badań, nie ma również jednej i najlepszej metody badawczej. Część studentów decyduje się również na studium indywidualnego przypadku, czyli opisuje wybraną jednostkę chorobą na przykładzie wybranego pacjenta. Najczęściej dołącza się tutaj dokumentację medyczną i historię choroby pacjenta.
Kolejną metodą badawczą jaką można wykorzystać jest obserwacja. Takie badanie umożliwia na przykład analizę specyfiki pracy personelu medycznego i wyzwań z jakimi borykają się pielęgniarki podczas pracy. Metoda obserwacji może stanowić też wstępną metodę badań poprzedzającą na przykład badania sondażowe. Dzięki obserwacji będzie łatwiej sformułować pytania do ankiety lub wywiadu.
Część badawcza i dyskusja w pracach z pielęgniarstwa
Kiedy już przebrniemy przez metodologię i pozyskiwanie wyników do części badawczej należy je odpowiednio opisać. W przypadku badań ilościowych, takich jak ankieta, wyniki należy przedstawić graficznie za pomocą tabel i wykresów, pamiętając, aby nie dublować podawanych danych. Następnie przedstawione informacje liczbowe należy odpowiednio zinterpretować, wyciągając wnioski płynące z takiego a nie innego rozkładu odpowiedzi respondentów.
Koniecznym elementem jest sformułowanie ogólnych wniosków z badania, najlepiej w osobnym punkcie. Pisanie prac z pielęgniarstwa wiąże się jeszcze z jednym elementem, a mianowicie z koniecznością dyskusji wyników. Wyniki badań własnych należy porównać z innymi podobnymi badaniami, jakie prowadzono w tym zakresie, a następnie wskazać na podobieństwa i różnice.
Jak zatem widać, pisanie prac pielęgniarstwa może stanowić spore wyzwanie, z tego względu, warto skorzystać z odpowiednich poradników, w których uzyskamy informację, jak sobie poradzić z tym niełatwym zadaniem. Ciekawą bazę poradników pisania prac z praktycznymi instrukcjami znajdziemy na stronie Edu-pomocnik.pl. Można tam znaleźć również poradniki poświęcone pisaniu prac właśnie z pielęgniarstwa.