Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które robi dokładnie to, co sugeruje nazwa: pompuje ciepło. W rzeczywistości, pompy ciepła są jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów przemieszczania ciepła. Są one wykorzystywane na różną skalę, od domów jednorodzinnych do wieżowców i wszędzie pomiędzy nimi.

Pompy ciepła to wysoce energooszczędne urządzenia, które zużywają mniej energii niż jakikolwiek inny rodzaj systemu ogrzewania lub chłodzenia. Są one również przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wytwarzają gazów cieplarnianych i nie wymagają czynników chłodniczych, które niszczą warstwę ozonową.

Technologia stojąca za pompą ciepła jest właściwie dość prosta. Każda pompa ciepła składa się z dwóch głównych części: parownika i skraplacza. Parownik jest wypełniony czynnikiem chłodniczym, takim jak woda lub freon, natomiast skraplacz ma wężownice wypełnione freonem. Sprężarka przepycha freon przez parownik, gdzie zamienia się on w gaz – co oznacza, że wrze bez wody – a następnie nagrzewa się. Następnie, gdy freon przechodzi przez skraplacz, jest schładzany przez powietrze wydmuchiwane przez wężownice i skraplany z powrotem do postaci ciekłej. Freon przemieszcza się z powrotem do parownika, gdzie powtarza proces raz po raz, aby obiegać jak najwięcej ciepła. Pompy ciepła mogą być używane zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, w zależności od tego, w którym kierunku przemieszczają ciepło – z wewnątrz na zewnątrz w trybie ogrzewania lub z zewnątrz do wewnątrz w trybie chłodzenia – ale zawsze stosują tę podstawową zasadę parowania i skraplania, aby przemieścić jak najwięcej ciepła. Zapraszamy również na http://industrialy.pl/