Dekarstwo – zawód, który wraca do łask

Chociaż wiele robót budowlanych jest dzisiaj realizowanych z zastosowaniem innowacyjnych urządzeń, a ich praca jest praktycznie automatyczne, to okazuje się, że dekarz, który ma odpowiedni fach w ręku jako rzemieślnik, jest coraz bardziej pożądany na rynku pracy. W Polsce brakuje specjalistów w tym zawodzie, przez co aktywni dekarze mogą liczyć na większe wynagrodzenie i na pewno nie narzekają na brak zleceń. 

 

Czym zajmuje się dekarz? 

 

Dekarz zajmuje się montażem oraz konserwacją pokryć dachowych. Do jego zadań należy również ocieplanie dachów czy instalacja odpowiedniej wentylacji w tej części nieruchomości. 

Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na ten zawód? Kształcenie jest stosunkowo krótkie, wystarczy trzyletnia szkoła zawodowa oraz ewentualnie dodatkowe szkolenia i kursy. Warto dodać, że jest to praca kreatywna i nierzadko zespołowa i chociaż odbywa się na wysokości, to fachowcy działający w tym zawodzie najczęściej traktują swoje zawodowe obowiązki jak życiową pasję. 

 

Dlaczego w Polsce brakuje dekarzy? 

 

Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu “dekarstwo Poznań”, a dowiesz się, jak niewiele ofert jest w tym zakresie ze strony profesjonalnych firm.  Wszystko dlatego, że ogrom dekarzy wyjechało na Zachód w celach zarobkowych, zawód dekarza został też zastąpiony innowacyjną technologią. Okazuje się jednak, że praca rzemieślnicza dekarzy z wieloletnim doświadczeniem i właściwymi kwalifikacjami jest obecnie niezwykle doceniana. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert zatrudnienia dla osób z tym fachem.