Depresja jest poważną chorobą, która jeśli jest nieleczona, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, od znaczącego obniżenia komfortu życia aż po myśli i próby samobójcze. Odpowiednia terapia może nie tylko pomóc w leczeniu zaburzeń depresyjnych, lecz także pozwoli zrozumieć ich przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nimi.
Jak wygląda rozpoznanie depresji?
Depresja wiąże się przede wszystkim z ogólnym pogorszeniem nastroju, niechęcią, a nawet niemożnością wykonywania prostych codziennych czynności. Zaburzenia depresyjne objawiają się również brakiem odczuwania przyjemności (anhedonią), szczególnie w przypadku rzeczy czy sytuacji, które przedtem przynosiły choremu ogromną radość. Kiedy zauważa się pierwsze oznaki depresji, a długotrwały smutek zaczyna wyraźnie wpływać na codziennie funkcjonowanie, wtedy należy bezzwłocznie zwrócić się do specjalisty, który rozpocznie leczenie depresji.
Psychiatra lub psycholog może ustalić, czy pacjent cierpi na depresję, czy jedynie zmaga się z okresowym pogorszeniem nastroju. Warto pamiętać jednak, że ostateczną diagnozę powinien wystawić psychiatra. Samo wstępne rozpoznanie nie zawsze bywa proste, jednak odpowiednio przeprowadzony wywiad czy wypełnienie kwestionariuszy przez pacjenta, pomoże potwierdzić lub obalić podejrzenia depresji. Jeśli dana osoba zmaga się z obniżonym nastrojem przez okres dłuższy niż 2–4 tygodnie, wówczas występowanie zaburzeń depresyjnych jest niemal pewne.
Jakie są przyczyny depresji?
Depresja może mieć wiele przyczyn, dlatego oprócz kwestionariuszy, wykonuje się także badania laboratoryjne, które pozwolą na ustalenie, czy przyczyną depresji nie są zaburzenia ogólnomedyczne, takie jak niedoczynność tarczycy. Przyczyną depresji mogą być również różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, w tym choroba afektywna dwubiegunowa albo zaburzenia lękowe. Nie do końca jednak wiadomo, czy depresja jest przyczyną, czy może wynikiem tych zaburzeń. Depresja może wystąpić również przez skutki uboczne zażywania leków bądź stosowania substancji psychoaktywnych.
Jakie wyróżnia się objawy depresji?
Depresja przede wszystkim kojarzy się z ogólnym przygnębieniem, smutkiem oraz spadkiem nastroju. Już same te objawy mogą znacznie pogorszyć jakość życia chorego, choć często nie są one całkowicie stałe. Czasami przeradzają się w apatię lub drażliwość, a osoba cierpiąca na depresję stopniowo coraz bardziej traci zainteresowanie codziennymi, pozornie prostymi czynnościami, takimi jak mycie zębów czy nawet ubranie się. Często zdarza się, że osoby te izolują się od społeczeństwa, tracą swoje dotychczasowe zainteresowania, a także cierpią na anhedonię, czyli niezdolność do odczuwania jakiejkolwiek przyjemności. Dodatkowo depresja wiąże się z trudnościami z koncentracją, zaburzeniami snu, występowaniem myślenia pesymistycznego, utratą apetytu, a nawet myślami samobójczymi. W przypadkach ciężkiej depresji takie myśli mogą przeradzać się w plany lub próby samobójcze.
Leczenie depresji
Przy pierwszych symptomach świadczących o depresji w pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty. Dzięki terapii oraz stosowaniu przepisanych przez psychiatrę leków możliwe jest skuteczne leczenie depresji. Leki antydepresyjne dostępne są na receptę, dlatego, szczególnie gdy wychodzenie z domu i podejmowanie działań staje się trudnością, warto uzyskać receptę online na https://receptomat.pl/. Po wypełnieniu formularza lub e-konsultacji lekarz specjalista wypisze e-receptę na odpowiedni lek.
Zdj. główne: Sam Moghadam Khamseh/unsplash.com