Kondensator elektrolityczny to pasywne urządzenie elektroniczne przeznaczone do magazynowania energii elektrycznej w postaci ładunku elektrycznego wewnątrz spolaryzowanego dielektryka. Polaryzacja dielektryka jest spowodowana polem elektrycznym wytwarzanym przez elektrody umieszczone po obu jego stronach. Po przyłożeniu do kondensatora elektrolitycznego zewnętrznego napięcia, pomiędzy zaciskami powstanie różnica potencjałów, która zależy od wartości pojemności i przyłożonego napięcia:
U = Q/C
Kondensator elektrolityczny zapewnia nieprzerwane zasilanie wrażliwych układów elektronicznych, takich jak mikroprocesory lub inne układy scalone. Ponadto jest/są stosowane jako filtry lub stabilizatory napięcia.
Kondensator elektrolityczny można znaleźć w radiach, odtwarzaczach CD czy napędach CD-ROM, ale także w telefonach – są bowiem potrzebne do stabilizacji napięcia na linii podczas komunikacji. Oprócz tych zastosowań, kondensatory elektrolityczne można znaleźć także w innych miejscach: na przykład w lampach próżniowych czy nawet w kondensatorach na prąd zmienny (AC).
Istnieją również inne zastosowania, w których ten element występuje:
- ochrona przed przejściowymi przepięciami na liniach energetycznych;
- dynamiczne odsprzęganie dużych prądów ze źródeł prądu stałego;
- kompensacja rezonansów oscylatorów LC;
- stabilizacja sieci elektrycznych (np. ochrona ESD);
- korekcja niedoskonałości impedancji przy częstotliwościach do kilkuset kiloherców;