Prawo Moora a Bezrobocie

Za 15 lata czeka nas 50 % bezrobocie

Dla wielu ludzi informacja, iż za 15 lat bezrobocie sięgnie 50 % wydaje się być mało wiarygodna. Wręcz zaskakują i niemożliwa do wyobrażenia. Zwłaszcza patrząc na bieżące trudności w pozyskaniu personelu do pracy. Tak się jednak stanie i zaraz udowodnię dlaczego.

Funkcja wykładnicza

Wróćmy jednak do bezrobocia – będzie ono efektem funkcji wykładniczej – funkcji której większość ludzi nie rozumie, bo ewolucja przygotowała nas do świata, w którym wartości rosną liniowo. W świecie liniowym kolejne wartości to 1, 2, 3 itd. W świecie wykładniczym mamy zaś 1, 2, 4 – niby niewielka różnica, ale w 30stym kroku, w świecie liniowym mamy wartość 30, zaś w świecie wykładniczym mamy wartość 1 073 741 824 (miliard siedemdziesiąt trzy miliony i jeszcze trochę). Ale co wspólnego ma funkcja wykładnicza z bezrobociem?

Prawo Moora

W latach 60-tych Gordon Moore – współtwórca i wieloletni prezes Intel Corporation, sformułował prawo, które od jego nazwiska nazwano prawem Moora: „Gęstość upakowania tranzystorów na cal kwadratowy procesora podwaja się co dwa lata”. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu, że tranzystory są gęściej upakowane, prąd elektryczny przepływa pomiędzy nimi szybciej, a więc cały układ działa szybciej. Co więcej. Im więcej elementów, tym więcej taki układ może zapamiętać. Tak więc co mniej więcej 2 lata (ostatecznie ustalono, że okres ten wynosi 18 miesięcy), układy elektroniczne podwajają swoją wydajność. To podwojenie następuje właśnie wykładniczo.

Postanowiłem sprawdzić na urządzeniach, z których korzystałem w swoim życiu, czy to prawda. Na warsztat wziąłem swój pierwszy komputer – Atari 800 XL. Porównałem go do Iphone XS w wersji Max. Mój Atari był wyposażony w 64 kilobajty pamięci (to wystarczyło do zapisania 32 stron maszynopisu) oraz wyposażony był w 8 bitowy procesor motorola 6502 o mocy obliczeniowej 0,5 MIPSA (500 tys. operacji na sekundę). Porównajmy to z Iphonem – 512 gigabajtów pamięci (256 milionów zadrukowanych stron) oraz procesor Apple Bionic A12 – 5 000 000 MIPSów. Atari zostało wprowadzone na rynek w 1983 roku. Od tego czasu minęło 36 lat – zakładając, że cykl Moora trwa 18 miesięcy – mamy 23 cykle Moora od tego czasu. 2 do potęgi 23 daje nam liczbę 8 388 608. Czyli o tyle razy powinna nam wzrosnąć pamięć i moc procesora. Teraz uwaga – podziel 512 GB przez 64 KB – otrzymasz DOKŁADNIE taką samą wartość (!)

W przypadku procesora różnica jest nawet większa niż wynika z prawa Moora – 10 milionów razy(!).

Przyszłość komputerów i bezrobocie…

Zastanówmy się teraz jak będzie wyglądał Iphone roku 2034? Za 15 lat – minie kolejnych 10 cykli Moora (czyli mówimy o wzroście 1000 krotnym). Pamięć wzrośnie do 512 terabajtów, a procesor będzie miał moc obliczeniową 5 miliardów MIPSów. Z czym można porównać te liczby? Szacuje się, że ludzki mózg ma pojemność 128 terabajtów pamięci i moc obliczeniową na poziomie 2,25 x 1015 operacji na sekundę (2,25 miliarda MIPSów). Tak Twój Iphone będzie miał moc obliczeniową przewyższającą moc twojego mózgu…

Wyobraź więc sobie, że w kieszeni nosić będziesz urządzenie o mocy obliczeniowej ludzkiego mózgu. Urządzenie, które jest w stanie wykonać każdą intelektualną czynność, jaką wykonujesz dziś ty. To może być Twój asystent, ale również „byt” który w zastępstwie zrealizuje całą twoją pracę: przeprowadzi diagnozę lekarską, przeanalizuje dokumenty prawne, oceni wniosek kredytowy, obsłuży i rozwiąże wszelkie problemy klientów itd. itp. Czy teraz wizja 50 % bezrobocia jest dla Ciebie bardziej realna? Ale pomyśl też o tym jak można wykorzystać tę „moc”… W jaki sposób przekuć ją na działania i sprawić by taka moc pracowała dla ciebie?

Sprawdź https://glivia.com/